نقش اکسسوری و لوازم دکوراتیو منزل در دکوراسیون داخلی

ارسال: بروز رسانی: ۱۳۹۹/۱۱/۲۳

نقش اکسسوری و لوازم دکوراتیو منزل در دکوراسیون داخلی

در این مطلب می خوانیم :

لوازم دکواتیو چیست

دکوراتیو در لغت به معنی هنر تزئینی است که اکسسوری و لوازم دکوراتیو منزل در واقع جنبه زینتی یک خانه به حساب می آیند که در دکوراسیون داخلی نقش به سزایی را بازی می کند و باعث می شود که هر خانه ای دکوراسیون و طراحی منحصر به فرد خودش را داشته باشد و به قول متخصصین دکوراسیون داخلی " به محیط و فضا هویت مدرن و شخصیت " می دهد.

اکسسوری و لوازم دکوراتیو با هر بودجه ای که دارید چه کم و چه زیاد می توانید آن ها را خریداری کنید . مبلمان منزل ، پرده ها ، عناصر کوچک مانند مجسمه ،گل و گیاه و حتی لوازم روشنایی همه و همه جز دسته لوازم دکوراتیو محسوب می شوند.امروزه به دلیل اینکه بسیاری از سرگرمی هایی همچون باغچه ، حیاط های شخصی از زندگی آپارتمانی حذف شده است ، مردم به سمت خرید و چیدمان لوازم دکواتیو در منزل روی آورده اند. امروزه علاوه بر خرید های فیزیکی از مغازه ها و پاساژ ها ، سایت های بسیاری زیادی به صورت اینترنتی ، خدمات خرید مجازی برای این لوازم را مهیا کرده اند.

 

 

نقش اکسسوری و لوازم دکوراتیو منزل در دکوراسیون داخلی

اکسسوری ها و لوازم دکواتیو می توانند فضا و ظاهر دکوراسیون داخلی را با کمترین هزینه بر اساس سلیقه فرد ، به جذاب ترین و تاثیرگذارترین دیزاین تبدیل کند.حتی می توان گفت بر اساس گفته روانشناسان عناصر دکوراتیو می توانند بر روح و روان و خلقیات فرد تاثیر شگفت انگیزی بگذارند. معمولا طراحان با الهام گرفتن از تمدن ها و فرهنگ های گوناگون اکسسوری های زیبایی خلق می کنند که امروزه تبدیل به رشته ای شده است که در صنعت دکوراسیون جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

 

 

آشنایی با انواع لوازم دکوراتیو و تزئینی منزل در دکوراسیون داخلی

آینه های دکوراتیو در دیزاین داخلی

یکی از لوازم مهم دکواتیو که اخیرا می توانید طرح های زیبا و خیره کننده ای در بازار پیدا کنید، آینه های دکوراتیو هستند .البته از قدیم آینه در خانه های ما ایرانی ها جز لوازم ضروری بود. از جهزیه عروس گرفته تا آینه های قدی نقش خودش را در دکوراسیون داخلی ایفا می کرد.

 • یکی از المان های انتخاب آینه در دکوراسیون ، بزرگ تر نشان دادن فضای داخلی و ایجاد خطای دید در فضا است که برای خانه هایی با متراژ کوچک بعترین گزینه می باشد.
 • طراحان معمولا در جاهایی از خانه که تاریک و یا خلوت است، آینه را نصب می کنند تا فضا را کمی شلوغ و یا حتی نور را ساطع کند تا نور به تمام فضای تاریک بیاید.
 • بهترین مکان برای نصب آینه های دکوراتیو در راه رو های ورودی (که بیشتر جنبه تزئینی دارد ) ، اتاق خواب و اتاق پذیرایی می باشد.
 • یادتان باشد آینه ها در کل خانه را بزرگتر و پرنورتر نشان می دهد.

 

لوازم دکوراتیو دیواری

استفاده از عناصر دکوراتیو بروی دیوارمی تواند زیبایی دو چندان به فضای شما بدهد. معمولا برای پرکردن فضای خالی روی دیوار ها از اکسسوری ها و عناصر زینتی ، آویزهای دیواری ،قفسه یا شلف با طرح های متنوع استفاده می شود.

 • معمولا دو یا سه باکس در طرح های مربعی ، لوزی و غیره در فضای خالی بین چهارچوب اتاق ها ، دیوارها ...قرار می دهند.
 • بروی شلف های تزئینی می توان شمع ، قاب عکس ، گلدان های گوچک گل ، اکسسوری های فلزی قرار داد.
   

 

چراغ و لوستر ها در دکوراتیو منزل

یکی دیگر از لوازم پرکاربرد دکوراتیو در طراحی داخلی چراغ ها و لوسترها هستند که می توانند در کنار آینه ها و عناصر هنری دیگر ، تغییرات چشمگیری در محیط منزل ایجاد نمایند.

 • نور و چراغ ها نقش به سزایی در دکوراسیون دارند طوری که می توانند به بزرگ نشان دادن و کوچک کردن فضا کمک کنند. بنابراین استفاده زیرکانه از نور می تواند هیجان و زیبایی را به چیدمان بیاورد.
 • انواع لوستر ها چوبی ، فلزی ، شیشه ای ، دکوراتیوی ، مکرومه ای ،قطعا دیزاین داخلی اتاق را تکمیل می کند. در دکوراسیون مدرن استفاده از لوستر های رنگی انتخاب بسیار مناسبی می باشد.
 • استفاده از آباژورهای بلند و کوتاه و یا پایه ای ازنوع چوبی و فلزی در چیدمان اتاق می تواند روح تازه ای به فضا بدهد.

گیاه و گلدان در اکسسوری منزل

یکی دیگر از عناصر دکوراتیو، گلدان ها و گیاهان آپارتمانی هستند که می توانند طبیعت را به منزل شما بیاورند و روح تازه ای به دکوراسیون منزل شما بدهد. گیاهان باید در گلدان ها و ظروف زیبا و جذاب قرار بگیرند تا بتوانید دیزاین و طراحی داخلی اتاق و منزل را کامل کنند.

 • گیاهان می توانند علاوه بر زیبایی و سرزندگی که به ما می دهد ، هوای منزل را تصفیه و از آلودگی شهری داخل منزل جلوگیری می کند.
 • سعی کنید رنگ و طرح گلدان ها را از دکوراسیون داخلی منزل خود الهام بگیرید تا جلوه زیبا تری داشته باشد.
 • فضاهای خالی و بدون استفاده که نمی توانید با المانی آن را پر کنید، از یک گلدان یا درخچه های آپارتمانی برای تزیین استفاده کنید.
 • گلدان ها و گیاهان می توانند در نقطه کانونی منزلتان به کار بروند و جلوه دو چندان خیره کننده ای به آن بدهد.

استند و شلف های دکوراتیو در اکسسوری منزل

یکی دیگر از وسایل تزئینی و دکوراتیو در منزل شلف و استند ها هستند که می توانند نقش به سزایی در دکوراسیون داخلی منزل داشته باشند.

 • استند ها در واقع همان ویترین های باز هستند که با گلدان، مجسمه، اشیا زینتی، قاب عکس و غیره دکور می شوند.
 • استند ها از جنس چوب  و یا فلز ساخته می شوند که معمولا استند های چوبی از طرفداران بیشتری برخوردار هستند.
 •  قرار دادن گل و گلدان بروی استند چوبی،  یکی از پرکاربردی ترین اکسسوری ها در طراحی داخلی می باشد.
 • شلف نیز در واقع طبقات چوبی هستند که از جنس چوب ، MDF ساخته می شود و همانند استند محل قرارگیری لوازم دکوراتیو است.
 • بیشترین کاربرد شلف در دکوراسیون آشپزخانه و پذیرایی و در اتاق خواب می باشد .

نقش میز کنسول در دکوراسیون داخلی

میز کنسول یک از وسایل دکوراتیو است که امروزه بیشتر از هر وسیله ی دیگری در دکوراسیون نقش پررنگی دارد. در گذشته از اصطلاح میز توالت برای این نوع میزها استفاده می شد که به عنوان محل قرار گیری وسایل آرایشی و نگهداری مدارک و اسناد در اتاق خواب مورد استفاده قرار می گرفت.

 •  امروزه میز های کنسول در ابعاد و طرح و اشکال مختلف در تمام نقاط منزل با هر نوع طراحی و سبک دکوراسیونی استفاده می شود.
 • میز کنسول به صورت کلاسیک و یا مدرن به صورت اینترنتی و یا حضوری خریداری می شود.
 • برای ساخت میز کنسول از چوب ، فلز ، برنج ، شیشه ، چرم و ... استفاده می شود.
 • یکی از پرطرفدارترین کاربرد میز کنسول همراه آینه در طرح های گوناگون است که در دکوراسیون پذیرایی قرار می گیرد.

نقش میز کنسول در دکوراسیون داخلی

تابلو های هنری و نقاشی

تابلو و نقاشی های رنگی می توانند به ایجاد تعدل بصری دکوراسیون داخلی کمک کند .

 • بهترین دیوار برای قرار گیری نقاشی و تابلو های شما ، معمولا دیوار پشت کاناپه  می باشد که می توانید از یک و یا چند طرح زیبا قاب شده نیز در پشت مبلمان استفاده کنید.
 • قاب باید متناسب با سبک دکوراسیون داخلی باشد تا جلوه بیشتری داشته باشد و با کمک نورپردازی می توانید زیبایی آن را دو چندان کنید.

فرش و قالیچه در دکوراتیو منزل

از آنجایی که فرش ها و قالیچه ها نقش پررنگی در منزل ما ایرانی ها دارند به همین دلیل می خواهیم ببینیم انتخاب یک فرش در معماری داخلی و تاثیر آن در چیدمان منزل چه تاثیر بسزایی دارد.

 • برای ایجاد حس گرما و زیبایی محیط ، استفاده از فرش و قالیچه می تواند راهی بسیار آسان برای دکور فضا باشد.
 • اندازه فرش باید متناسب با فضای دکوراسیون انتخاب شود تا نه کوچک باشد و نه بزرگ و بتواند تعادل بین اجزای محیط و دکوراسیون برقرار کند.
 • بهتر است فضاهایی از منزل که دائم در مسیر رفت و آمد است، فرش شود و برخی از فضاهای منزل مثل لبه و گوشه دیوارها خالی بمانند زیرا باعث زیباتر و بزرگ تر نشان دادن منزلتان میشود.
 • بهتر است المان های محیط منزل شما از طرح یکسان و یکرنگ استفاده نشود چون باعث بی روح شدن فضای منزل میشود. بنابراین برای ایجاد جذابیت بیشتر، فرشی را انتخاب کنید که رنگ و طرح آن با سایر لوازم منزل کمی در تضاد باشد.
 • اینکه فرش را برای کدام نوع از اتاق ها انتخاب می کنید مهم است مثلا برای اتاق ناهارخوری  فرش هایی با طیف رنگی بیسکویتی و با ابعاد میز ناهارخوری مناسب است و برای اتاق نشیمن از فرش هایی با تم خنثی استفاده می کنند و مبلمان را نزدیک فرش قرار میدهند.

عکس های خانوادگی

یکی از ایده های عالی برای دکوراتیو منزل ، استفاده از عکس های خانوادگی بروی دیوار منزل می باشد. به کار بردن قاب عکس هایی از اعضای خانواده با طرح ها و ابعاد و جنس های مختلف به فضا روح میبخشد و نقش مهمی بر دکوراسیون منزل و تزئین دیوار دارد.

 • چگونگی آویزان کردن عکس ها به دیوار برای نمایش آنها به شما حس بهتری میدهند. استفاده از سیم و گیره کاغذ ی برای نگهداری عکس ها بروی دیوار از روش های مدرن امروزی می باشد که معمولا در اتاق های خواب کاربرد زیادی دارند.
 • انتخاب رنگ قاب می تواند در دکوراسیون شما تاثیر داشته باشد مثلا قاب های سفید و سیاه برای دکوراسیون های مدرن مناسب می باشدو قاب های چوبی برای دکوراسیون کلاسیک انتخاب می شود.
 • بهتر است قاب هایی با رنگ تیره را در سالن پذیرایی گذاشته شود  و قاب های روشن را در اتاق خواب آویزان کنید و از تصاویر پرینت شده هم میتوان در راهروها و راه پله ها و سرویس های بهداشتی استفاده کرد.نکات و راهنمایی خرید میز کنسول مدرن و کلاسیک

امروزه میز کنسول تبدیل به یکی از عناصر اصلی دکوراسیون داخلی هر فضایی از خانه شده است . شما می توانید میز کنسول با هر ابعاد و اندازه ای که دوست دارید خریداری نمائید .اما این نکته را نباید فراموش کنید که هنگام خرید میز کنسول باید تناسب آن را با فضای کاربردی در نظر بگیرید. در این مقاله نکات و راهنمایی های لازم جهت خرید میز کنسول مناسب  آورده شده است تا شما عزیزان بتوانید یک خرید درست داشته باشید.

میز کنسول | 25 مدل جدید آینه و کنسول مدرن

میز کنسول با توجه به دکوراسیون داخلی کلاسیک و یا مدرن دارای طرح های متنوعی در بازار می باشند. امروزه انواع  میز کنسول در دکوراسیون داخلی خانه های زیادی به کار می رود و کمتر خانه ای است که از استفاده نکرده باشد. در این مطلب 25 مدل جدید میز کنسول مدرن و کلاسیک آورده شده است.

 

 

آشنایی با میز کنسول در دکوراسیون داخلی

میز کنسول در واقع میز های دکوری بسیار زیبا در اندازه های گوناگون هستند که اخیرا توجهات زیادی را به خود جذب کرده است.معمولا در هر مکانی از خانه می توانید از این دکور شیک و لوکس استفاده کنید. راه رو های بزرگ، پذیرایی ، اتاق نشیمن، اتاق خواب می توانند بهترین میزبان برای میز کنسول باشند.اندازه و ابعاد میز کنسول به نوع استفاده و سلیقه مشتری بستگی دارد.معمولا میز کنسول به همراه یک آینه یا بدون آن خریداری می شود ...